Choroby roślin cebulowych

Jeśli nasze tulipany czy narcyzy wyglądają coraz gorzej, nie zawsze jest to wina niewłaściwej pielęgnacji czy złych warunków glebowych. Istnieje wiele groźnych chorób, które atakują rośliny cebulowe. Niektóre z nich są niestety nieuleczalne, bądź trudne do wyleczenia. Chorobą niemożliwą do wyleczenia jest wirioza. Objawia się ona żółtymi smugami i skędzierzawieniem liści, a w przypadku tulipanów – plamami układającymi się w mozaiki.

Chore rośliny trzeba wykopać i zniszczyć wraz z cebulami – w przypadku dużej powierzchni warto skorzystać z usługi glebogryzarką. Gdy na liściach pojawiają się żółte plamy, które powodują ich brązowienie i zamieranie, najprawdopodobniej mamy do czynienia z fuzariozą. Istnieją specjalne preparaty do zwalczania tej choroby. Na wierzchołkach liści mogą też pojawiać się plamy gnilne oraz szary nalot. Jest to tzw.

szara pleśń. Stosuje się na nią specjalne preparaty pleśniobójcze. Jeśli zaniedbamy opryski, cebule mogą zgnić podczas przechowywania. Aby zapobiec chorobom gnilnym, przed sadzeniem należy cebule wymoczyć w wodnym roztworze preparatu grzybobójczego, a na początku okresu wegetacji opryskiwać nim rośliny raz w tygodniu. Jeśli jednak nasze rośliny zachorują, najlepiej je wykopać i wyrzucić.

Pamiętajmy jednak, by nie przeznaczać ich na kompost, bo patogen może przetrwać i rozprzestrzenić się na inne rośliny.

https://ciechagro.pl/pl/produkty/srodki-ochrony-roslin/zaprawy-nasienne
mecom.com.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.