Jak pielęgnować rośliny cebulowe?

Dla prawidłowego rozwoju roślin cebulowych kwitnących wiosną niebagatelne znaczenie ma pielęgnacja, jakiej je poddajemy. Regularnie je podlewamy, zwłaszcza gdy wiosna jest sucha. Przestajemy latem, od momentu gdy liście zaczynają zasychać – wówczas rośliny potrzebują suszy. Ważne, by podczas podlewania nie moczyć liści, gdyż z kroplami wody bardzo łatwo jest przenieść choroby wirusowe i grzybowe.

Wczesną wiosną zasilamy rośliny kompostem lub wieloskładnikowym nawozem mineralnym. Dawkę nawozu dzielimy na dwie części. Pierwszą podajemy gdy rośliny rozpoczynają wegetację, a drugą – gdy zaczynają kwitnąć. Dobrze jest obrywać przekwitłe kwiaty, pozostawiając przy tym liście, zwłaszcza w przypadku tulipanów, hiacyntów, lilii czy narcyzów.

Taki zabieg nazywamy ogławianiem. Cebule i bulwy wykopujemy latem, gdy zaschną liście. Wkładamy je do ażurowych skrzynek i przechowujemy w odpowiednich warunkach. Tulipany i hiacynty wykopujemy co roku, lilie i narcyzy co 2 do 4 lat.

Rośliny zimujące w glebie okrywamy, gdy wierzchnia warstwa gleby jest już zmrożona. Rozsypujemy na niej warstwę kory lub torfu o grubości 3 cm, bądź układamy gałęzie świerku.