Jakie są choroby żyta

Jeżeli zajmujemy się uprawą, to chcemy mieć pewność, że na koniec zbierzemy wspaniałe plony, dzięki którym będziemy mogli spokojnie żyć. Jak się jednak okazuje uprawa zbóż nie należy do najłatwiejszych, a to dlatego, że bardzo często wystawione są one na działanie różnego rodzaju chorób, które mogą je niszczyć. Wówczas może się okazać, że cała nasza praca pójdzie na marne, bo nie uda nam się zebrać takiego plonu jak zakładaliśmy. Nie mniej, jeśli będziemy wiedzieć jakie są choroby żyta, to może się okazać, że uda nam się im odpowiednio zapobiegać.

Zawsze mogą się zdarzyć

Przede wszystkim musimy się pogodzić z faktem, że choroby żyta zawsze mogą się zdarzyć, bo nie jesteśmy w stanie zapobiegać im wszystkim, to dlatego, że nie na wszystkie czynniki, które powodują choroby będziemy mieli wpływ. Jedną z chorób, które mogą zaatakować nasze uprawy, może być rdza żółta zbóż. Pojawia się ona tam, gdzie jest chłodno i wilgotno, a będzie się wzmagała jeszcze bardziej, jeśli będzie wysoki poziom nawożenia azotem. Sygnałem, że mamy do czynienia właśnie z tą chorobą będą jej skupiska w łanie, które będą tworzyć tzw.

gniazda. Jeśli zauważymy żółte plamy na końcach liści, to już nie powinniśmy mieć wątpliwości, z czym konkretnie mamy do czynienia. Inną chorobą, ale zbliżoną do wcześniejszej będzie rdza brunatna. Nasze plony będą na nią narażone, jeśli znajdują się w ciepłych rejonach, a dodatkowo jeszcze przy dużym nawożeniu azotem.

www.max48.pl

Jeśli chcemy się przekonać czy to właśnie ta choroba żyta zaatakowała nasze plony, to musimy zobaczyć, czy czasami na górnej stronie blaszek liściowych nie pojawiły się rdzawe plamy, które otoczone będą jasną obwódką.

Z czym jeszcze możemy się spotkać?

Co prawda ta choroba rzadko atakuje żyto, ale jednak się zdarza, dlatego warto o niej wspomnieć. Chodzi tutaj o mączniak prawdziwy zbóż. Możemy się jej spodziewać jeśli jest duża wilgotność powietrza, a nasze łany są gęste.

Rozpoznać ją możemy po białych albo jasnobrązowych nalotach, które pojawią się na liściach. Ilość tego nalotu będzie niewielka jesienią i znacznie większa wiosną. Jeśli chodzi o choroby żyta, to musimy być też nastawieni na to, że możemy się spotkać z brunatną plamistością liści. Pojawia się wczesną wiosną i jesienią, tam gdzie jest chłodno i wilgotno.

Tutaj również pojawią się plamki, które po kilku dniach zmienią swoją barwę na czarną. Choroby żyta się pojawiają, ale jeśli wiemy, po czym je rozpoznać, to będzie istniała szansa, że zdążymy zareagować na czas i uda nam się wprowadzić odpowiednie działania, zanim stracimy cały plon.

mecom.com.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.