Mata edukacyjna, która dobrze się sprawdza. Poznaj 5 jej czynników

Mat edukacyjnych w sprzedaży nie brakuje i często są to produkty dość mocno różniące się od siebie. Chodzi zarówno o ich jakość wykonania, za którą z reguły idzie cena, jak też o kwestie związane z jej cechami decydującymi o funkcjonalności w kontekście rozwoju dziecka. Młodzi ludzie potrzebują bodźców, a niemowlęta potrzebują ich w sposób szczególny. Dzieci mające kilka miesięcy powinny korzystać z mat edukacyjnych, ponieważ są one prostym sposobem na stymulowanie różnych obszarów odpowiedzialnych za rozwój poznawczy.

Dobra mata pomoże trenować motorykę, reagowanie na różne bodźce wizualne, dźwiękowe czy związane z fakturą materiałów. Rozwiązania w tym zakresie przedstawiają się bardzo odmiennie w zależności od uwarunkowań i produktów, po które sięgnie nabywa. Niektóre z mat są lepsze lub gorsze – dlatego dobrze wiedzieć, jakimi kryteriami przy ich wyborze się kierować. Jakie pięć kluczowych cech można wskazać, aby wyróżnić te maty, które naprawdę mają się sprawdzić w przypadku dziecka? Po pierwsze mata musi być dostosowana do wieku dziecka i etapu jego rozwoju.

Z maty mogą swobodnie korzystać już dzieci trzy-, czteromiesięczne, ale istnieją też modele dedykowane dla kilkulatków. Te ostatnie różnią się rzecz jasna fundamentalnie od tych pierwszych, o czym trzeba pamiętać. Co charakteryzuje dobre maty edukacyjne? Druga sprawa – dobrze jest zdecydować się na matę w miarę możliwości uniwersalną. Poprzez uniwersalność rozumiemy to, że można ona służyć nie tylko dziecku mającemu cztery czy sześć miesięcy.

Są modele mat, które składają się z wielu elementów i można modyfikować ich charakter w sposób modułowy. Da się dzięki temu uzyskiwać wiele ciekawych efektów. Ten sam zestaw może służyć nawet dzieciom mającym rok i więcej, jednakże nabywając takie maty rodzice siłą rzeczy muszą liczyć się z nieco wyższym wydatkiem, co jest w pewnym sensie zrozumiałe. Trzecia rzecz – mata powinna być wykonana w taki sposób, aby minimalizować jakiekolwiek ryzyko po stronie dziecka.

Absolutną koniecznością jest wyprodukowanie jej z materiałów nietoksycznych, które nie mogą doprowadzić do jakichkolwiek objawów zatrucia. Dalej mamy takie dobór elementów i sposób ich mocowania, aby dziecko nie było w stanie urwać elementu i na przykład połknąć go lub skaleczyć się nim. Rodzice naturalnie zawsze muszą uważać. Czwarta kwestia to łatwe utrzymanie używanej maty w higienicznej czystości.

Piąta cecha, być może kluczowa, o której także rodzic powinien pamiętać, to uwzględnienie w macie rzeczy rekomendowanych przez specjalistów od rozwoju dzieci – na przykład w aspekcie rozwiązań sensorycznych.

www.wse.sosnowiec.pl www.caparolcolorhouse.pl