Odciąganie pokarmu laktatorem – czyli co musisz wiedzieć

Praktycznie trudno jest spotkać kobietę, która nigdy nie korzystałaby z laktatora. Nawet jeśli po porodzie nie musiała się ona zmagać z brakiem lub wręcz przeciwnie, nawałem pokarmu, to i tak w późniejszym czasie mogło dochodzić do sytuacji, gdy ten laktator był potrzebny. Chociażby wówczas, gdy mama musiała wyjść do lekarza czy na dłuższe zakupy i dziecko zostawało pod opieką innej osoby. Wówczas trzeba było mu zapewnić odpowiednią ilość mleka, a żeby to zrobić, jeśli nie chciało się korzystać z mleka modyfikowanego, mama musiała sięgnąć po laktator. Dlatego też warto jeszcze przed porodem zapoznać się z jego działaniem i sprawdzić, jak odciągać mleko. W końcu prędzej czy później ta wiedza z pewnością się nam przyda.

Podstawowe zasady

Przede wszystkim jeśli chcemy odciągnąć mleko przy pomocy laktatora, to powinnyśmy poznać najważniejsze kwestie, które się z tym wiążą. Tylko wówczas będziemy miały pewność, że robimy to prawidłowo, nie narażamy naszych piersi na żadne urazy, a nasze dziecko otrzyma pełnowartościowe mleko. Zanim przejdziemy do odciągania pokarmu, musimy się upewnić, że laktator jest odpowiednio złożony, że wszystkie jego elementy znajdują się na swoim miejscu i są prawidłowo przymocowane.

Dodatkowo powinnyśmy zadbać o to, aby był on jak najbardziej sterylny. To oznacza, że musimy pamiętać, aby przed jego złożeniem umyć ręce, umyć sam laktator i później jak najmniej go dotykać, zwłaszcza tych elementów, z którymi za chwilę będzie miał kontakt nasz pokarm.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Jeżeli odciągamy nadmiar pokarmu i nie chcemy go zatrzymywać, to po odciągnięciu mleko można wylać, a laktator należy rozkręcić i dokładnie wyczyścić każdy jego element, tak aby nic w nim nie zalegało. Jeśli jednak chcemy mleko zachować na później, to musimy zadbać o jego odpowiednie przechowywanie. Gdy planujemy skorzystać z niego w ciągu kilku godzin, możemy je włożyć do lodówki. Jeśli chcemy po nie sięgnąć dopiero za kilka dni, lepiej zrobimy, jeśli je zamrozimy. Wówczas warto napisać dzień i godzinę odciągnięcia pokarmu, tak abyśmy zawsze mieli pewność, że sięgniemy po najstarsze mleko, to najnowsze zostawiając na później. Powinnyśmy przy tym wiedzieć, że są specjalne pojemniki i woreczki, które ułatwią nam przechowywanie takiego mleka. Warto zapoznać się z informacjami odnośnie tego, w jaki sposób należy odciągać mleko i co później z nim zrobić.

Tylko wówczas będziemy miały pewność, że uda nam się uniknąć różnego rodzaju problemów, które mogłyby wyniknąć z nieprawidłowego stosowania laktatora.